Fi

Bu sezona damgasını vuran Fi dizisini ve kitabından bahsedelim biraz.

Geçen yıl yazın Fİ Pİ Çİ olarak mutlaka kitapcılarda görmüşünüzdür.  Fi den okumaya başlayan bazı insanlar hikayeyi merakla takip edip serinin diğer kitaplarını okudu, bazılarısa Fi de bıraktı. Bazı okuyuculara göre harika bir hikaye, bazılarına göre de pornografik bir saçmalık.

Fi tv dizisi değilde İnternet dizisi olarak  farklı bir formatta yayınlandı. Bence internette yayınlanması karakterleri daha inandırıcı yapmış. Süre doldurmak için uzun ve saçma bakışmalar yok, RTÜK kısıtlamaları da olmadığı için, sigara içen, içkili ortamların bol bol olduğu ve kitabın erotik yorumlarını destekler nitelikte sevişme sahneleri var.  Sahneler, olay kurgusu, oyuncular, mekanlar, çekimler…. Bence hayranlıkla izlediğimiz yabancı diziler kadar kaliteli, belki de daha iyi.

20170513_183853-e1499545508635.jpg

Ben ilk önce diziyi izleyip sonra meraktan kitabını okudum.

Altını Cizdiklerim

 • Ben ne olduğumu biliyorum, ne kadar olabileceğimi merak ediyorum.
 • Siz neyi hissetmeye kara verirseniz, onu deneyimlersiniz. Evren içinizde var olan tüm isteklere cevap vermek için dizayn edildi. Olayları akışına bırakmayın, sadece isteyin ma neyi istediğinize dikkat edin çünkü yeterince isterseniz… mutlaka sizin olur!
 • Kendinizi seçin! Kendiniz olun! Ne pahasına olursa olsun.
 • Bazen bulmak için önce kaybetmek gerekir.

Diziye hayran kaldım kitabın hikayesi güzel ama edebi açıdan bir şey beklememek lazım. Bana tam bir pazarlama harikası gibi geldi. 263 baskı yapacak aylarca çok satanlardan inmeyecek bir kitap değil bence.

Bence diziyi izleyin kitabı okumak biraz vakit kaybi 🙂

İyi seyiler

Advertisements

2 thoughts on “Fi

Add yours

 1. Güzel tespitler. Dizideki güzel cümleleri kitapta aradım ama bulamadım. “Kader gayrete aşıktır” mesela. Doğrudan kitaba yöneltiyor ama fıs. Tabi dediğiniz gibi filmin güzelliğini ortadan kaldırmıyor.

  Liked by 1 person

  1. Doğru siz diyince aklıma geldi. Dizide ki güzel tesbitlerin hiç birini kitapta bulamadım. Kitabın pazarlama harikası olduğunu söylemiş miydim ?:)

   Dizide güzel cümlelerden biri;
   “Unutmak gerçek bir hediyedir. Unutur ve kurtulursun. İnsanları olayları mekanları unutabilirsin ama neler hissettirdiğini asla unutamazsın.”

   Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: